Протягом 26-28 жовтня у Запоріжжі відбувся Міжнародний фестиваль "Запорізька книжкова толока", який об’єднав масштабний книжковий ярмарок і понад 200 заходів соціально-культурного спрямування.
У рамках проекту Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору" провів марафон на підтримку українських політв’язнів Кремля. Учасники толоки представили історії доль бранців тюрем та слідчих ізоляторів Російської Федерації, а організатори розповіли про правила написання листів та зініціювали їх збір.
До марафону долучилися Ольга Веснянка, Тетяна Терен, Лариса Денисенко, Олена Ольшанська, Юлія Іллюха, Ігор Гармаш, Вікторія Амеліна, Юлія Джугастрянська, Андрій Павлишин, Ольга Вакало. Завдяки їм прозвучали історії Еміра Усеїна Куку, Миколи Шиптура, Павла Гриба, Рустема Ісмаїлова, Олекандра Кольченка, Євгена Панова, Руслана Зeйтуллаєва, Валeнтина Вигівського, Андрія Коломієця, Олeксія Чирнія, Рeмзі Мамeтова.
Опісля юристконсультка музею Ніна Хома та директорка Ольга Гончар зібрали листи політв’язням від відвідувачів толоки. Через Ігора Гриба, батька політв’язня Павла Гриба, листи будуть передані представникам родин бранців. Детальнішу інформацію про 70 ув’язнених та адреси для листів можна дізнатися на сайті http://letmypeoplego.org.ua/. Основне правило, яке варто врахувати при створенні листа - вони мають бути аполітичні та написані російською мовою.
Також Музей представив фільм «Сильні духом» режисера В'ячеслава Бігуна (Україна, 2018) про досвід українського політв'язня Юрія Яценка. Після перегляду стрічки відбулося обговорення за участі правозахисниці Ніни Хоми та самого Юрія Яценко, який нині працює радником Міністра закордонних справ України і у межах своїх повноважень актуалізує питання визволення бранців Кремля. Після презентації фільму Олександр Красовицький, директор видавницва «Фоліо», оголосив про намір видати книгу Юрія Яценка про досвід перебування у полоні у Росії та визволення.
Окрім того, у рамках Запорізької книжкової толоки відбувався Форум мeнeджeрів культури, на якому директорка музею Ольга Гончар провела лекцію «(Не?)охочі до розвитку. Залучення місцевої громади до культурних проектів» та представила досвід Музею «Територія Терору», проектів 83 Міжнародний Конгрес ПЕН у Львові, Музей відкрито на ремонт (Донбас), Intermezzo Short Story Festival (Вінниця). Слухачами якої стали професіонали з усієї України, активісти Маріуполя, Слов’янська, Сєвєродонецька, які цього року долучилися до організації Книжкових толок у своїх містах.
Детальніше ознаймомитися із подіями музею у Запоріжжі можна
переглянувши стріми у Facebook:
Марафон День 1 – https://bit.ly/2Df5nr2
Марафон День 2 – https://bit.ly/2RmiWYN
Лекція О.Гончар «(Не?)охочі до розвитку. Залучення місцевої громади до культурних
проектів» - https://bit.ly/2ETzzKh